Limitovaná edice skleněných váz UP

Čistý design, lokální produkce. Právě tím se vyznačuje jedinečná váza z dílny značky Dosena, za kterou stojí designérka MgA. Adéla Lakomá a její ateliér v Prosenicích u Přerova. „Dívat se na věci z různých úhlů pohledu a mít otevřenou mysl. To jsou dle mého názoru jedny z důležitých prvků vzdělání a byly i mou hlavní inspirací při tvorbě váz pro Univerzitu Palackého v Olomouci,“ přibližuje autorka.

Jedinečná váza představuje další produkt z řad luxusních výrobků v sortimentu UPointu a pozvolna tak navazuje na univerzitní brož nebo náhrdelník UP. Nápad na výrobu váz vznikl u příležitosti 450. výročí Univerzity Palackého a každý kus je naprostý unikát. Váza je totiž celá tvořena ručně. Od vetknutí tvaru do bukové formy, přes foukání sklářským mistrem a výtvarníkem Ondřejem Strnadelem, až po broušení, následné pískování a zdobení gravírováním. „Nutno podotknout, že gravírování bylo při výrobě asi nejnáročnější. Byla třeba pevná ruka, maximální koncentrace, dokonale ostré diamantové brousky, přesnost a trénované oči,“ popisuje výrobní proces Adéla Lakomá.

Výroba UP váz vzniká ve spolupráci se SUPŠ sklářskou ve Valašském Meziříčí. Sklo je autorkou následně ručně dekorováno univerzitním znakem. „Athénský štít – symbol univerzity, je na váze klíčovým elementem. Tvoří jemnou linku kolem minimalistického tvaru a při každém pootočení tak vznikají nové křivky. Tato linka, ačkoli se může zdát prostá, se při pohledu a doteku promění ve shluk miniaturních výbrusů. Vždyť i samotná univerzita je takovým shlukem vědění, poznání, které společně tvoří kompaktní celek. Mým cílem nebylo držet se striktně přesných tvarů štítu, ale chtěla jsem ho trochu rozpohybovat a udělat každou vázu jinou, jedinečnou,“ vysvětluje designérka.

Dno vázy je taktéž dekorováno další částí symbolu, a to pískovaným textem UP. Při pohledu shora se pak štít a text UP spojí a vytvoří znak olomoucké univerzity. Váza představuje vhodný reprezentativní dárek připomínající Univerzitu Palackého a díky svému minimalistickému stylu může zdobit kancelář nebo domácnost po celý rok. Je pak už na vás, jestli ji ponecháte prázdnou, vyplníte barevnými tulipány, lučním kvítím, větvičkami nebo třeba jmelím. „Vlivem proměny linky se váza při pootočení jen tak neokouká. Také květina ve váze působí, jako kdyby byla svázaná dohromady právě univerzitním štítem. Zkrátka i čistý design může přinést z různých úhlů pohledu vždy něco nového,“ dodala na závěr autorka váz Adéla Lakomá.

Výroba jedné takové vázy spjaté s geniem loci Univerzity Palackého zabere několik hodin práce. K nám na prodejnu jich proto doputuje pouze limitované množství.

Vázu je možné zakoupit pouze v naší kamenné prodejně UPoint.

Podrobný postup výroby UP vázy jsme zaznamenali níže ve fotopříběhu. Od foukání skla, až po finální leštění.

tvarování žhavé skloviny
foukání do bukové formy
čerstvě vyfouknutý tvar
odnesení výrobku do chladící pece