Jedeme udržitelně už od roku 2015

Jak moc je UPoint udržitelný? Každým krokem o něco více. S produkty od lokálních dodavatelů, materiály, které jsou šetrné k přírodě, nebo každodenním provozem UPointu se snažíme o to, aby naše planeta byla lepším místem k životu pro další generace. Věříme, že bychom měli být inspirací pro celou akademickou obec, a proto se snažíme vymýšlet ekologičtější řešení našich produktů tak, abychom pomohli vyřešit některé problémy, kterým dnes naše životní prostředí čelí. 

K našim výrobcům máme blízko 

Dodavatelé našich výrobků mohou být klidně i vašimi sousedy. Mnoho produktů, které v UPointu najdete, vzniká totiž přímo v České republice a velká část z nich přímo v Olomouci nebo v jejím okolí. Na e-shopu je poznáte podle štítku Vyrobeno v ČR. Některé produkty navíc vyrábí absolventi či studenti naší univerzity. Například kolekce oblečení UniWearCity vznikla ve spolupráci s českou návrhářkou a absolventkou Univerzity Palackého Alex Monhart. 

V UPointu se také snažíme podporovat ekonomicky slabší regiony. Třeba kravaty značky Hedva Český Brokát pochází z Bruntálska, tedy z místa v minulosti známého pro svůj rozvinutý textilní průmysl, který zde má dlouho zakořeněnou tradici. Mezi našimi výrobky jsou ale k nalezení i jiné tradiční české produkty. Patří mezi ně třeba pero Český granát, hrnky od českého výrobce porcelánu Thun z Nové Role nebo kultovní nožík rybička od tradičního výrobce Mikov. 

„UPoint byl od počátku koncipován jedinečně směrem k lokálnosti a udržitelnosti. Hodně tím předběhl dobu, byť někdy za připomínek studentů, kteří byli zvyklí na levné reklamní předměty. Důležitější je ale budování komunity (vazba na firmy absolventů), podpora kreativní sféry a logické vycházení z českého, potažmo přímo olomouckého prostředí. Symbolicky, materiálově, lidskou prací a důvtipem,” říká zakladatel UPointu Petr Bilík.

Vedoucí UPointu Anna Jánská dodává, že „pro všechny členy tvůrčího týmu je udržitelnost bytostně vlastní už z pohledu zdravého rozumu. Chceme přece mít zboží, co něco vydrží, na které můžeme být pyšní a kterým se budeme chtít prezentovat navenek, mimo UP i mimo Českou republiku. Těžko se budeme chtít na návštěvách u zahraničních kolegů prezentovat čímkoliv z Číny. Člověk pak nemusí být ani žádný eko maniak, aby si spočítal jasné výhody využívání lokálních dodavatelů. My z UPointu jsme šťastní, že můžeme v tomto směru působit na veřejné mínění.”

Spolupracujeme s přírodou

V nabídce našich produktů najdete i takové, u kterých je úcta k přírodě na prvním místě. To je případ třeba medu z rodinné včelařské farmy Jana Kubeše z Olomouce. Včelstva této farmy žijí v krajině Nízkého Jeseníku a Litovelského Pomoraví, jejichž každá plástev je obrácena dvakrát z toho důvodu, aby se včelaři přesvědčili, že se včelí společenství těší pevnému zdraví. 

Výrazný ohled na přírodu bere také absolventka UP Michaela Vaněčková, která dodává pro UPoint přírodní kosmetické produkty. „Při výrobě všech produktů se snažím vyhnout všem syntetickým ingrediencím a naopak dodávám do produktů přírodní látky bez chemického ošetření,“ říká Michaela Vaněčková, jejíž ručně a především s láskou k přírodě vyrobená mýdla můžete v UPointu najít. 

Materiály vybíráme pečlivě 

Věcí, které jsou jen na jedno použití, u nás moc není. Snažíme se, aby vše, co si u nás pořídíte, mělo maximální využití. Třeba z našeho přání „Genius loci…“ si díky perforaci papíru můžete snadno vytvořit záložku do knihy. Každý rok také prodáváme ve spolupráci s Vydavatelstvím UP upcyklované bloky ze zbytkového materiálu, ve kterém najdete různé druhy papíru nebo fotografie Olomouce ze starých nástěnných kalendářů. Ani akademický diář nezaostává, co se týče udržitelnosti. Jeho přebalové desky jsou z pevné recyklované lepenky a listy uvnitř něj jsou z recyklovaného papíru. 

Nezůstáváme ale jen u papíru, myslíme také na plasty, které jsou snad všude kolem nás. Jejich výhoda spočívá v tom, že mají univerzální využití a hodně toho vydrží. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se nevhodným způsobem likvidují a zatěžují tak životní prostředí. Například naše plastová láhev UP je šetrná k přírodě hlavně díky její znovupoužitelnosti. Navíc je vyrobena z kopolyesteru, který je získaný přímo z rostlinného zdroje a neobsahuje ani škodlivou chemikálii BPA, která může mít negativní účinky na lidský organismus. Šetrný k přírodě je rozhodně také nicknack. Díky principu opakovaného užívání tak může nahradit kelímky na jedno použití. 

Nejžhavější novinkou v UPointu je univerzitní batoh, který byl u nás k dostání už dříve, ale v nedávné době jsme kromě mírné úpravy střihu a barvy upgradovali především jeho materiál v duchu hesla „reduce, reuse, recycle”. Batohy jsou teď nově ušity z látky RPET, která se ze sta procent vyrábí ze starých plastových lahví. 

I malé kroky se počítají 

I malými krůčky můžeme dojít k velké změně. Třídění odpadu je pro nás v UPointu samozřejmost. Dbáme ale také na to, abychom v běžném provozu zbytečně neplýtvali papírem nebo plastem, a proto u nás k nákupu nedostanete igelitovou tašku, ale můžete si koupit pouze tu papírovou. Balíky z e-shopu posíláme ve znovu využitých krabicích a dáváme do nich pouze takovou výplň, která k nám doputovala už předtím v jiné zásilce. Při tisku se zase snažíme využívat šmíráky, co to jen jde. 

Krom toho jsme také energeticky úsporní – svítíme halogenkami a díky tomu, že sídlíme v barokním domě s gotickým zdivem, nepotřebujeme v létě klimatizaci, a přesto je u nás v horkých letních dnech fajn chládek. Zároveň spolupracujeme s Trash Hero Czech Republic, který převzal projekt Dolej si od studentské iniciativy Udržitelný Palacký. Díky němu si u nás můžete dolít vodu, pokud zrovna potřebujete pookřát. Nově jsme ve spolupráci s Ride2scool pořídili cargo kolo, které chceme využívat pro dopravu balíků napříč univerzitou, a zároveň tak alespoň trochu snížíme emise z aut.

Kam směřujeme? 

Od loňského roku jsou teze udržitelnosti jasně zakomponovány do provozu univerzity, na které dohlíží koordinátorka pro udržitelný rozvoj. Funkce se s nadšením ujala Zuzana Huňková a rovnou se pustila do naplňování cílů udržitelné univerzity, mezi které mimo jiné patří také užší spolupráce na vývoji nových produktů pro UPoint. 

„Jsem velice ráda, že i UPoint nabízí spoustu udržitelných výrobků. Není lehké dělat kompromisy a podporovat lokální značky, výrobky a tvůrce obzvlášť, když musíte zachovat finanční stabilitu a prosperitu nevýdělečné instituce. UPointu se to ale zatím daří a rozhodně budeme společně pracovat na rozšiřování udržitelného portfolia. Naším cílem je například nákup udržitelných propagačních předmětů po celé univerzitě nebo propagace a zvyšování podílu recyklovaných materiálů na celkovém množství výrobků, abychom přispívali k naplňování cílů cirkulární ekonomiky. Chceme také podporovat naše studenty v kreativitě spojené s udržitelností, proto v UPointu budeme nabízet upcyklovanou kolekci přímo od našich studentů,” říká koordinátorka pro udržitelný rozvoj Zuzana Huňková. 

Udržitelný rozvoj se tak stává stěžejní rovinou života celé Univerzity Palackého v 21. století a zároveň jednou z jejich největších výzev a příležitostí, které před ní stojí. Na UP byla v lednu 2022 přijata Strategie udržitelného rozvoje, která definuje hlavní oblasti a cíle, ve kterých se chce univerzita zlepšovat. Součásti této strategie tak nejsou jen otázky životního prostředí, ale i zdraví a zdravého životního stylu, pohybových aktivit, vzdělání a společenské odpovědnosti. Cílem je ukázat, že udržitelnost se dotýká každého z nás a je součástí všech oborů napříč univerzitou. Ať je to uvážlivé zacházení s energií, volba způsobu dopravy, třídění odpadu a omezování jeho vzniku, péče o zeleň, omezování spotřeby papíru či jiná opatření.

Více o udržitelnosti na naší univerzitě se dočtete na webu udrzitelna.upol.cz.

Ručně vyráběná svíčka UP
Porcelánový náhrdelník české ruční výroby
Hrnek
Hrnky z porcelánky Thun
Včelař Jan Kubeš
Kroužkové bloky RECY
RECY bloky ze zbytků papíru
Nicknacky
Univerzitní mýdlo
Z výroby akademického diáře
Mikiny z autorské kolekce oblečení UniWearCity
Batoh z recyklovaných PET láhí
UP česká síťovka
Sklenička
Sklenička z českého křišťálu
Pero český granát
Nožík Rybička
Nožík rybička
Papírové přání “Genius loci….”

 



©  UPoint – Informační centrum a obchod UP | 2015 — 2020 | admin