Tělo 2.0 – Hranice těla a podoby bolesti

Martin Soukup a kol.

Předmětem knihy je antropologické a etnologické zkoumání lidského těla a tělesnosti. Publikace kolektivu autorů se zaměřuje na tělesné modifikace, na diskusi o hranicích lidského těla a rozdíly mezi lidskými bytostmi a stroji. Volně navazuje na titul Tělo: čichat, česat, hmatat, propichovat, řezat (2014). Kniha Tělo 2.0 staví na teoriích těla a tělesnosti, které se od začátku 20. století rozvíjejí ve vědách o člověku, společnosti a kultuře. Jednotlivé kapitoly se věnují poruchám příjmu potravy, skalpování, rozdílům mezi člověkem a stroji, funkčním modifikacím těla a provádění extrémních modifikací. Kapitoly sjednocuje téma bolesti a překračování hranic lidského těla.

Autor

Martin Soukup vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. V současnosti působí na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Věnuje se dějinám, teorii a metodologii kulturní antropologie. Zvláštní pozornost věnuje kulturám Melanésie, kde uskutečnil několik terénních výzkumů.