Objevovaná Olomouc

Vladimír Gračka

Kamenné fragmenty se dokážou skrývat a tiše si chrání dávná tajemství řemeslníků – jejich pracovní postupy v neopakovatelném rukopisu při prokládání kamenných kvádříků, a také tajemství stavitelů – jejich pojetí budovy jako součásti celku. To všechno dokáže Vladimír Gračka vzácně vnímat a ze zdánlivě nesourodých fragmentů stavebního materiálu a vlastních myšlenek vygenerovat dávnou a pohnutou historii olomoucké lokality. Minulosti se dotýká konečky prstů a v dutinách zdí vidí poklady naší historie.

Druhé zcela přepracované vydání úspěšné knihy známého autora, olomouckého rodáka a patriota, tentokrát s bohatým obrazovým materiálem ilustrátora Pavla Zlínského a fotografa Karla Zámečníčka. Kniha přiblíží čtenáři dávnou i nedávnou historii tohoto města. Autor v této knize, svým vlastním způsobem s humorem a nadsázkou, zachytil čtyřicet let své práce na výzkumech, sondách a rekonstrukcích celé řady historických objektů v Olomouci.

250 Kč

Autor

Vladimír Gračka se narodil roku 1943 v Olomouci. Hledač pokladů, sběratel a autor historických publikací se proslavil především nálezem pokladu arcibiskupa Prečana, učinil ale i mnoho dalších vzácných objevů. V současné době působí jako průvodce stálé expozice Vlastivědného muzea v Olomouci s názvem Příběh kamene – expozice geologie, archeologie a lapidária. Za svou celoživotní práci obdržel v r. 2013 Cenu města Olomouce.