Pořiďte svým zeleným spolubydlícím univerzitní kabát!

Obliba pěstování rostlin v bytech zažívá poslední roky svůj velký boom. Tchýnin jazyk, šplhavý potos, nenáročná voděnka, monstera či zelenec – to jsou jen některé z tzv. „pokojovek“, které naši prarodiče běžně pěstovali, a v současnosti je opět najdete snad v každé domácnosti, a to i v té studentské! Pro všechny nadšené pěstitele proto zařazujeme do sortimentu univerzitní obal na květináč, který nepostrádá příběh. 

Autorkou od návrhu po samotnou realizaci je absolventka katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP Vendula Krupařová, jejíž talent jsme v minulosti už jednou využili navrhla a vyrobila také oblíbený univerzitní porcelánový náhrdelníkVendula pro materiál květináče zvolila kameninu, která pochází z lomu v Brníku u Prahy. Kamenina se vyznačuje skvělou odolností proti chemickým vlivům a teplotním změnám. Při vyšším výpalu zůstává pevná, a tak je ideální volbou pro výrobu obalů na květináče, které se jen tak nerozbijí. Díky vysoké slinutosti nepropouští vodu a obaly tak stačí glazovat jen zevnitř. Vnitřní glazura je důležitá pro zajištění naprosté nepropustnosti i v případě, že by voda v obalu stála delší dobu. Umožňuje také pohodlnější vymývání nečistot. Vnější matný povrch buď necháte ve své jednoduché kráse, nebo zapojíte vaší kreativitu obal si totiž můžete vyzdobit malbou či kresbou k obrazu svému. 

Pokud právě státnicujete a budete Olomouc opouštět, můžete si kousek univerzitního města vzít s sebou, ať už zapustíte kořeny kdekoli. S promočním přáním, jehož součástí jsou semínka polního kvítí z Botanické zahrady UP, vypěstujete kousek Olomouce úplně všude. Ke každému obalu je navíc přiložen malý látkový pytlíček s „hanáckou hlínou“. Jedná se o sedm polévkových lžic kvalitního tříletého humusu, který pochází také z univerzitní botanické zahrady. A není to jen tak ledajaký substrát! Kompost v botanické zahradě je domovem desetitisíců larev zákonem chráněného brouka nosorožíka kapucínka, který se řadí se svou velikostí mezi největší brouky v našich končinách (může dosáhnout délky až 4,5 cm). Velikost dospělého jedince je dána jeho apetitem ve stadiu larvy. 

Na závěr nezbývá než dodat, že květiny jsou nejlepší spolubydlící. Buďme upřímní… Nezanechávají po sobě žádné špinavé nádobí nebo nevyprané prádlo. Jsou skvělí a tiší společníci a do domácnosti vnášejí pohodu, útulnost a čistý vzduch. Tak je zabydlete u sebe doma a dopřejte jim slušivý kabát v podobě obalu na květináč přímo z vaší alma mater. Bude to seknout nejen jim, ale i vašemu domovu!

pytlíček s ,,hanáckou hlínou” alias humusem
chráněný nosorožík kapucínek
larva a dospělý jedinec
Zaměstnankyně UPointu pro humus osobně zajely.
Vladimír Všetička, zaměstnanec Botanické zahrady UP


©  UPoint – Informační centrum a obchod UP | 2015 — 2020 | admin