Ve dnech 15. července – 31. srpna bude UPoint otevřen každý pracovní den 10:00–16:00.

Michaela Vaněčková

Michaela Vaněčková: Od tvorby hudby k tvorbě přírodní kosmetiky

Vystudovala muzikologii na UP, ale nakonec podlehla kouzlu přírodní kosmetiky. Michaela Vaněčková již několik let vyrábí mýdla, krémy, balzámy aj. pod značkou Caltha. Každý kus je originál, každý kus je dobrodružstvím a hravou alchymií, na jejímž konci častokrát stojí výrobek plný barevných i tvarových překvapení. Mýdla a balzámy od Michaely Vaněčkové naleznete také v sortimentu UPointu.

Jaká byla vaše životní cesta k tvorbě přírodní kosmetiky?

Odjakživa mě bavilo tvoření, dlouhou dobu to bylo tvoření hudby – na konzervatoři jsem vystudovala hru na klavír a v tomto oboru jsem později pokračovala i na Univerzitě Palackého. Pak jsem se ponořila do hudby jako takové v rámci studia muzikologie na Filozofické fakultě UP, ale nakonec jsem se stejně vrátila k tvorbě vlastní a začala doma s výrobou mýdel. Zkoušela jsem, jak působí jednotlivé ingredience, hrála jsem si s jejich vzhledem a vůní a tvořila jsem si jen tak pro radost. Když už jsem přesně věděla, co která surovina dokáže a jak mýdlo uvařit, začala jsem pořádat kurzy. Takto jsem mimo jiné předávala své znalosti i budoucím učitelům na pedagogické fakultě v rámci dvou workshopů.

Kdy a proč jste se rozhodla opustit svou původní profesi?

V původním zaměstnání jsem dlouhodobě nebyla spokojená a neměla jsem tam příležitost posouvat se dál. Když se mi doma začala hromadit podařená mýdla a já je začala rozdávat svému okolí jen tak pro radost, vracelo se mi na ně čím dál více příznivých ohlasů. Odtud byl už jen krůček k myšlence vlastního podnikání. Na začátku jsem ani netušila, jaká cesta je z hlediska legislativy přede mnou a kam mě nakonec zavede.

Proč jste se nakonec rozhodla právě pro přírodní kosmetiku?

U mě to nebyl výběr z nějakých různých variant, prostě jsem si doma uvařila první mýdlo a natolik jsem tomu propadla, že už mě přírodní kosmetika nepustila. V začátku mého podnikání tedy nebyl žádný ekonomický kalkul, žádný průzkum trhu, ale čistá radost z tvorby a potěšení z radosti ostatních.

Co nám můžete říct o vašich mýdlech? Konkrétně třeba i o tom s chlorellou, které zájemci najdou s UP brandingem i u nás v UPointu?

Mýdla jsou se mnou už skoro deset let. Za tu dobu jsem vyzkoušela různé metody výroby i různé druhy ingrediencí. A přestože je už teď z větší části vyrábí kolegyně, stále jsou mojí srdeční záležitostí. Miluji jejich vůni při vyndávání z formy, miluji ten okamžik napětí při krájení – pokaždé totiž vznikne jiný vzor i barva, protože tu mýdlu dávají přírodní suroviny, jejichž účinek bývá různý. Každé mýdlo pak má jiné pečující účinky, takže mě každým obdobím roku provádí některé z nich.
Meduňkové mýdlo s chlorellou a spirulinou má regenerační účinky, obsahuje mořské řasy. Ty pokožku vyživují a chrání před nepříznivými vlivy počasí. Jsou také prospěšné při léčbě kožních problémů, jako je akné či atopický ekzém.

V čem jsou výjimečné vaše balzámy na rty?

Balzámy jsou výjimečné použitými surovinami: ať už jde o kakaové máslo v bio kvalitě z Čokoládovny Troubelice, nebo o včelí vosk od včel, které chová můj tatínek v čisté přírodě přírodního parku Postřelí.

Co Vás na Vaší současné profesi nejvíc baví?

Baví mě různorodost, kterou přináší. Jednou vaříme s kolegyněmi mýdlo, podruhé krémy, jindy zase balíme balíčky pro zákazníky. Často se ozve firma, která chce výrobu na míru, tj. má obecnou představu o produktu, kterou já musím zhmotnit, tedy poskládat recepturu, vyzkoušet ji, upravit, vyzkoušet… Takto proběhne několik kol, než jsem já sama spokojená, a po schválení zákazníkem nastává byrokratické kolečko zhodnocení bezpečnosti, návrhu etiket apod. Nikdy nejsou dva dny stejné, a to i přesto, že se dnes zabývám už „jen“ vývojem a prezentací Calthy.

A vracíte se někdy i ke klavíru?

Klavír mám doma, ale chybí mi čas se mu hlouběji věnovat. Občas na něm utřu prach, abych zahrála dětem, ale zatím na svůj čas ještě čeká. Vzhledem k tomu, že jsem s ním aktivně prožila víc než půlku dosavadního života, se své šance určitě ještě dočká.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Plány jsou nyní jasné: jednak užít si mateřskou dovolenou, jednak přežít stěhování do nových prostor, které jsme pro Calthu pořídili v Tovéři. Čeká nás tam spousta práce, než vybudujeme schválenou provozovnu, ale je tam hodně zeleně a krásné prostředí, do kterého se už moc těším. A plány nezůstávají pouze u výrobny: chceme tam vybudovat místo společného setkávání v příjemném prostředí  mezi bylinkami, ovocnými stromy a kvetoucími keři.

V sortimentu UPointu najdete Míšino mýdlobalzám na rty. Zabalit je můžete do dárkové krabičky a získáte tak voňavý univerzitní dárek.

Michaela Vaněčková
Mýdlo od absolventky Michaely Vaněčkové