Karolína Röderová: Věděla jsem, že práci s vůněmi se musím naučit od těch nejlepších

Na počátku stála touha tvořit rukama, ale cesta ke vzniku vlastní značky Karolíny Röderové byla dlouhá. Dnes pod značkou Bohemian Lab tvoří svíčky, vonné vosky, vonné pralinky a drobné dekorace. Vše prochází jejíma rukama od začátku až do konce výroby, přesně jak si přála. A pokud vás zajímá, jak podle ní voní zimní semestr, přičichněte ke svíčce, kterou nově nabízíme v UPointu. 

 

Jaká byla cesta k založení Bohemian Lab? 

Cesta byla trochu delší, než jsem si původně představovala, ale věřím, že tomu tak mělo být. První myšlenka založení Bohemian Lab přišla v roce 2015. Tehdy mě k tomu přivedl můj první parfém na míru, který jsem si nechala namíchat v Krakově. Úplně mě to uhranulo a řekla jsem si, že bych chtěla dělat něco takového. Od té doby jsem byla vůněmi doslova okouzlena. Po prvotním nápadu ale následovala pětiletá pauza na mateřské dovolené a Bohemian Lab se zrodil až na sklonku roku 2019.

Jaké byly začátky? A jaká je současnost? 

Ráda experimentuji s různými materiály, zkoušela jsem i parfémované vosky a od nich už je to kousek ke svíčkám. Ta práce mě neskutečně baví. Věděla jsem, že pokud chci pracovat s oleji a esencemi, a zároveň je umět i míchat, musím se to naučit pokud možno od těch nejlepších. Byla jsem tedy nasát atmosféru v Grassu, který je Mekkou všech vůní a esenciálních olejů, a po návratu jsem absolvovala kurz parfumérství u Karen Gilbert. Svíčky jsem začala tvořit jako mnoho jiných lidí doma – v kuchyni. Problematiku jsem studovala z knížek a z internetu a postupně jsem si vylaďovala své postupy. Aby svíčky splňovaly mé požadavky, musela jsem najít nejlépe vyhovující suroviny a dodavatele. Dnes už je vyrábím ve svém ateliéru a nedávno jsem také spustila e-shop.

Jak jste svou kreativitu vybíjela ještě předtím, než jste vůbec založila Bohemian Lab? 

Odjakživa. Moje mamka mě naučila šít, když mi bylo asi deset. Od té doby jsem si prohlížela časopis Burda a pořád něco šila. Chtěla jsem vystudovat oděvní průmyslovku, ale nevyšlo to. Zpětně si uvědomuji, že jsem v patnácti zkrátka nebyla připravena opustit své rodné město Valašské Meziříčí a odjet na školu jinam. Láska k šití mi ale zůstala, takže když potřebuji změnu od vůní, něco si ušiji.

Co Vás na tvorbě svíček a vůní baví nejvíce a kde čerpáte inspiraci? 

Baví mě proces, kdy mi pod rukama vznikne něco krásného a navíc voňavého. Moc mě baví práce se všemi surovinami – hlavně s voskem a oleji. Práci s hmotou, ze které vyrábím obaly na svíčky z ekologické pryskyřice, miluji také. Inspiraci nacházím všude kolem sebe, občas i u své pětileté dcery, která miluje květiny a různé vůně. 

Vůně jsou středobodem Vaší práce. Co všechno „kouzelného” vlastně dokážou? 

Vůně mají neskutečnou moc. Čich je první ze smyslů, který hned po narození vnímáme a zároveň odchází jako poslední. Je dokázáno, že čichové vjemy si vybavujeme daleko lépe a přesněji než ty zrakové. To mě velice fascinuje. Například se mi často stává, že cítím nějakou vůni a najednou se mi vybaví dávno zapomenuté momenty nebo pocity. Vůně také dokážou navozovat nálady, pocity nebo ovlivňovat chování. Není tajemstvím že třeba v obchodních domech nebo hotelových řetězcích rozptylují prostorové vůně, které mají přimět zákazníka k nákupu. Ti si tak podprahově zapamatují třeba unikátnost místa. V zahraničí je toto už dnes běžnou součástí marketingu.

Jak byste popsala jedinečnost Vašich produktů? 

Myslím si, že moje svíčky jsou jedinečné svým zpracováním. Od začátku jsem věděla, že chci, aby měly krásný obal a opravdu voněly. Na začátku jsem chtěla podpořit lokální keramickou dílnu, která by mi vyráběla kalíšky, ale nakonec to nedopadlo, a tak jsem si začala nádobky vyrábět sama.

Při výrobě používáte esenciální nebo syntetické oleje? Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Používám jak přírodní esenciální oleje, tak i ty umělé. Ne všechny esenciální oleje jsou ale vhodné pro použití do svíček. Některé mohou být dokonce nebezpečné. To platí i pro nekvalitní uměle vyrobený vonný olej. Rozdíl mezi těmito dvěma typy olejů je ten, že esenciální olej vzniká např. destilací různých částí rostlin, kdežto ten syntetický vzniká v laboratořích spojením uměle vyrobených vonných molekul. Můžou tak například vzniknout vůně, které se v přírodě vůbec nevyskytují, potažmo vůbec ještě neexistují. Dnes si velké parfumérské domy vyvíjí takovéto molekuly a mají je jako součást svých parfémů. Tím si pojistí, že jejich parfém bude nereplikovatelný. Sójový vosk hodně pohlcuje vůně, proto používám vlastní směsi olejů prémiové kvality“ z Francie, které jsou určeny speciálně pro výrobu svíček. Jsou bez parabenů, ftalátů a dalších toxických škodlivin. 

Které oleje jsou tedy šetrnější k životnímu prostředí? 

Vysoce kvalitní synteticky vyrobený olej může být udržitelnější varianta. Pokud si srovnáte například výrobu jasmínového esenciálního oleje s tím syntetickým, vyjde vám ten uměle vytvořený jako jasně udržitelnější, protože na výrobu jednoho mililitru přírodního jasmínu padnou tuny a tuny květů. Dnes jsou v laboratořích mnohem dál a umí vyrábět kvalitnější a netoxické oleje. Pravé esenciální oleje získávané z organických zdrojů jsou pro mě delikátní, proto by se s nimi mělo zacházet opatrně a s mírou. 

V nabídce UPointu je k dostání svíčka s vůní zimního semestru. Jak taková vůně vzniká? 

Existují dvě metody míchání vůní. Buď ta zdlouhavější podle francouzského parfuméra Jeana Carlese, nebo zjednodušená metoda, kterou používám já. Nejdříve je potřeba mít brief, tedy zadání nebo myšlenku, jakou vůni chci vytvořit. Pak mě začnou napadat jednotlivé ingredience, které by se mohly pro takovou vůni hodit. Pokud chci, aby byla vůně sofistikovanější a měla několik vrstev, začnu si zkoušet míchat nejdříve jednotlivé akordy. Ten se skládá z jednotlivých tónů stejně jako hudba. Takové vůně jsou mnohem komplexnější a mají větší hloubku. Já mám ale ráda spíše jednoduchost. Není to o počtu ingrediencí, ale o celkové vyváženosti. 

Máte nějaké plány do budoucna?
Čeká mě stěhování ateliéru do nových prostor, kde by snad mělo být i místo pro konání různých workshopů. Časem bych chtěla rozšířit nabídku i o další způsoby provonění interiéru a také bych ráda tvořila osobní parfémy. Vše ale nechávám plynout a ono to ke mně vždy nějak přirozeně přijde samo.

Pro UPoint vznikla v Bohemian Lab svíčka “Zimní semestr”.

 



©  UPoint – Informační centrum a obchod UP | 2015 — 2020 | admin