UPoint

Informační centrum Univerzity Palackého, obchod, čítárna i komunitní místo – to vše zahrnuje UPoint. Na dvou stech metrech čtverečních naleznete autorskou módní kolekci, kvalitní upomínkové předměty, knihy z univerzitního vydavatelství, ale i informace o univerzitě a nabídce jejích služeb. Podobná idea existovala na univerzitě už dříve, ale až v závěru roku 2014 jí byl doslova vdechnut život v podobě záměru vybudovat UPoint v domě U Černého psa na Horním náměstí. Přestože má univerzita v Olomouci několik desítek budov, paradoxně v centru města vidět nebyla. To se změnilo v polovině dubna 2015, kdy bylo informační centrum otevřeno veřejnosti.

Veškerý informační a prodejní servis zajišťují studenti univerzity, takže mají návštěvníci vše takříkajíc z první ruky. Studenti a absolventi UP jsou podepsáni také za částí sortimentu, ať už se jedná o návrhy módní kolekce UniWearCity nebo design některých upomínkových předmětů. Prostory UPointu nejsou ale určeny jen akademické obci, ale mají sloužit i široké veřejnosti včetně turistů. Ti všichni zde najdou bezdrátové připojení k internetu nebo možnost posedět v příjemném prostředí nad kávou z lokální pražírny Kodó.

Dům U Černého psa

SAM_7705Dům U Černého psa, v němž sídlí UPoint, byl původně postaven v gotickém stylu s lomeným portálem. Později přebudován v renesančním a barokním stylu. Barokní fasáda pochází z 50. let 18. století a renesanční portál z roku 1597. Rozsáhlá štuková práce zobrazující sedícího psa s medailonkem na krku se nachází na fasádě. Pod domovním znamením je umístěna deska z roku 1907. Renesanční portál vybouraný při přestavbě v roce 1907 byl v roce 1989 vrácen zpět.

V roce 1585 vlastnil tento dům lékař Hanuš Kleinschmidt. Další významnou osobností byl holič Hanuš Eckhart. Bydlel zde v roce 1596 se svým synem Hanušem, který byl městský lékař. V roce 1685 přešlo vlastnictví domu na starostu Matouše Jiřího Buchffa, který pojmenoval domovní vinárnu „U Zlatého beránka“. Poté dům vlastnila rodina Schmidtů, kteří zde zřídili železářství „U Zlatého psa“. V roce 1907 byl dům přestavěn na lékárnu „U Černého psa“.

Knihy

Prodáváme výpravnou literaturu zaměřenou především na historii Olomouce a Univerzity Palackého a provozujeme bezplatnou čítárnu, kterou tvoří neprodejné publikace vydané napříč všemi fakultami Univerzity Palackého. Všechny knihy jsou z produkce Vydavatelství Univerzity Palackého. K zakoupení pouze v kamenné prodejně. Studenti UP, zaměstnanci UP a držitelé Karty absolventa UP mají 10 % slevu.

Čítárna a prodej knih
Čítárna

Propagační materiály

Prostřednictvím UPointu si mohou jednotlivá univerzitní pracoviště objednat propagační předměty a tiskoviny v souladu s jednotným vizuálním stylem Univerzity Palackého. Materiály vhodné pro vnitřní potřeby pracovišť, partnery či hosty konferencí zajišťuje od návrhu až po dodání zboží UPoint ve spolupráci s oddělením komunikace UP. Více zde http://vizual.upol.cz/tiskoviny.html

Automatický kávovar

V našem automatickém kávovaru si můžete vybrat z širokého spektra horkých nápojů. Automat naleznete hned vpravo za vstupními dveřmi a obsluha je jednoduchá – vložíte kelímek a na dotykové obrazovce automatu zvolíte nápoj. K dispozici jsou také víčka, takže si kávu můžete vychutnat buď přímo u nás, nebo odnést s sebou. Čerstvě upraženou kávu nám dodává olomoucká pražírna Kafe Kodó. Cena jednoho nápoje je 20 Kč a drobné nepotřebujete, platí se u pokladny.

Kohoutková voda zdarma. Studenti UP, zaměstnanci UP a držitelé Karty absolventa UP mají 10 % slevu.

Automatický kávovar
Voda